Moram priznati da mi već godinama libertarijanski pokret u BiH i u Srbiji predstavlja svojevrsnu zagonetku. Stavovi onih koji se indentifikuju kao libertatijanci meni deluju ponekada razumno, često protivriječno a ponekad i na granici sa zdravim razumom za nekoga ko sebe smatra zaštitnikom ideje slobode.
Sama libertaijanska scena u BiH je generalno u lošem stanju po pitanju brojnosti i nju čini svega nekoliko društvenih organizacija i blogova čiji popis možete naći na svojevrsnom hubu
Takođe problem pretstavlja što se niko nije potrudio da svoje stavove iznese na jedan jasan i koncizan način, osim stavova o ekonomiji skoro svaki drugi stav se nalazi delimično u njihovim tekstovima ili se podrazumjeva na osnovu generalnih prncipa libertarijanizma.
I tu je opet problem. Problemi koji ma se bave libertarijanci u BiH se ogromnom većinom svode na pitanja iz ekonomije i na promovisanje ekonomske slobode, privatne svojine i naravno slobodnog tržišta i sve je to sjajno no sama ekonomija koliko god značajan deo jednog društva predstavlja svega jedan od tri glavna društvena procesa pored kulturnih i političkih društvenih procesa.
I dok nekoga ko je ekonomista ili vlasnik malog preduzeća ekonomski aspekt libertarijanizma može zanimati znatno više od drugih mene pak ne.
I tu dolazimo na tlo na kom se libertarijanizam i ja znamo razilaziti.
Šta su libertarijanci u BiH? |
Da to nije neki beznačajan broj libertarijanaca svedoči da je govornik na narednoj konferenciji Students for Liberty Europe koja se održava u Srbiji jedan od govornika Matt Kibbe koji je CEO FreedomWorks lobističke grupe čiji SuperPAC je podržavao između ostalog Teda Kruza?
I tako dolazim do mog konačnog pitanja? Kakav je stav libertarijanaca u BiH po pitanju sloboda i prava građana i da li su oni spremni da žrtvuju neka od tih prava za ekonomske slobode?
Libertarijanci se nažalost izgleda daleko više bave Evropskom Unijom kao fašističkom i zločinačkom organizacijom iako su šanse da se njoj pridružimo u narednih 20 godina skoro nikakve dok su pitanja ljudskih prava i sloboda koja se u Bosni i Hercegovini krše kako ustavom tako i delovanjem konzervativnih i nacionalističkih stranaka svakog dana.
Možda ipak u budućnosti libertarijanci u BiH pokušaju da se suoče sa problemima koji su stvarni i svakodnevni, između sebe stvore dogovor i platformu na osnovu koje bi to radili jer će to postati pitanje koje će im odneti socijal-liberali ispred nosa dok se oni budu bavili govorima Najdžela Feridža.
Коментари
Постави коментар